CV

Mark Coulton MP

Coulton, Mark Maclean.

Member for the Electorate of Parkes, New South Wales, since 2007.

Minister for Regional Services, Decentralisation and Local Government from May 2019.

Assistant Trade and Investment Minister from May 2019.

Assistant Minister for Trade, Tourism and Investment from March 2018 to May 2019.

Deputy Speaker of the House of Representatives 2016-2018.

Chief Nationals Whip from September 2010 to May 2016.

Shadow Parliamentary Secretary for Regional Development and Emerging Trademarkets 2009-2010.

Shadow Parliamentary Secretary for Water Resources and Conservation 2008-2009.

Shadow Parliamentary Secretary for Ageing and the Voluntary Sector 2007-2008.

Former Member of the Standing Committee on Health and Ageing, the Joint Committee on the Broadcasting of Parliamentary Proceedings and the Selection Committee.

Educated at Farrer Memorial Agricultural High School.

Career

  • Member for Parkes since 2007
  • Mayor Gwydir Shire Council NSW 2004-07
  • Life Member Warialda Apex Club
  • Hon. Member Warialda Rotary Club
  • Former President Warialda Pastoral and Agricultural Association.
  • Named Junior Warialda Citizen of the Year 1987

Recreation

  • Farming
  • Reading
  • Gardening
  • Spending time with family and friends

Family and community are two things Mark values above all else. Mark was born in Sydney on February 3 1958, the son of Jack and Nancy Coulton of “Avondale”, Gravesend. He has two sisters, Viv and Joy, and two brothers, John and Robert. Sadly, Mark’s parents have both passed away, but his siblings remain in the Gravesend and Warialda districts.  Mark and Robyn have three adult children, Claire, Sally and Matthew, and two grandchildren, Charlotte and William.

Family and community are two things Mark values above all else.